Wykorzystanie Altair Inspire Cast do przeprowadzenia symulacji odlewania

Woodland/Alloy Casting Inc. to kompleksowy dostawca odlewów aluminiowych, działający w wielu branżach takich jak przemysł lotniczy, elektryczny, morski czy wojskowy. Dzięki wyspecjalizowaniu się w formowaniu na wilgotno, formowaniu pneumatycznym i formowaniu trwałym Woodland/Alloy Casting ma możliwości oraz fachową wiedzę, pozwalającą zaspokoić potrzeby klientów w zakresie odlewania części ważących od kilkudziesięciu gramów do prawie 1 tony.

Woodland/Alloy Casting szczyci się dostarczaniem wysokiej jakości odlewów aluminiowych „na czas, za każdym razem”. Dzięki możliwości wykonywania formowania, topienia, obróbki cieplnej, czyszczenia i przygotowania powierzchni pod jednym dachem, Woodland/Alloy Casting jest w stanie stale spełnać normy czasowe i jakościowe dla swoich klientów.

Badając sposoby symulacji krzepnięcia i usprawnienia procesu odlewania, Woodland/Alloy Casting odkrył oprogramowanie do symulacji odlewania Altair Inspire Cast. Dzięki zastosowaniu tego innowacyjnego narzędzia możliwe było całkowite zoptymalizowanie i ulepszenie procesu odlewania, przy zachowaniu celu, jakim jest uzyskanie wysokiej jakości odlewu na czas, za każdym razem.

Altair Inspire Cast w procesie symulacji odlewniczej.

Jednym z ostatnich projektów Woodland/Alloy Casting było przekształcenie metody  produkcji układu wydechowego z odlewu piankowego na piaskowy. Biorąc pod uwagę modyfikację materiału, podczas produkcji nowego odlewu należało pamiętać o szeregu czynników. „Chcieliśmy stworzyć odlew dźwiękowy, jednocześnie utrzymując wloty i piony na minimalnym poziomie, co pozwoliłoby na utrzymanie niskiej wydajności i skrócenie czasu potrzebnego na usunięcie olinowania” wyjaśnia Andy Ceretto, kierownik ds. kontroli jakości w Woodlnd/Alloy Casting.

W celu stworzenia odlewu piaskowego zaprojektowano nowy system doprowadzenia materiału, który podawał odlew z dolnego kołnierza i wpychał metal na górę odlewu. Gdy przerobiony projekt był skończony, firma Woofland/Alloy Casting przetestowała nowy system doprowadzenia materiału, wykonując symulacje w programie Altair Inspire Cast. Po analizie wyników stwierdzono, że nowy system wytworzy odlew bez wad. Bez zastosowania systemu do symulacji, aby sprawdzić możliwość wykonania takiego odlewu konieczne było przeprowadzenie wiele kosztownych i czasochłonnych testów, wymagających wielu form w celu określenia wyniku nowego systemu doprowadzenia materiału. Ceretto stwierdza: „Dzięki zastosowaniu Altair Inspire Cast byliśmy w stanie stwierdzić, że nowy system doprowadzenia materiału będzie działał poprawnie po przeprowadzeniu zaledwie dwóch symulacji.”

„Podejmując decyzję o wyborze oprogramowania do symulacji odlewania, uwzględniono kilka czynników: rozsądny koszt, łatwość użytkowania i dostępność funkcji, które można znaleźć w znacznie droższych programach, a Altair Inspire Cast spełnia wszystkie te kryteria”

Andy Ceretto

Kierownik Kontroli Jakości, Woodland/Alloy Casting Inc.

Co dalej?

Dzięki ulepszonemu procesowi odlewania, Woodland/Alloy Casting dalej czerpie korzyści w postaci zredukowania kosztów i czasu potrzebnych do testów dzięki możliwościom symulacji, które są oferowane przez Altair Inspire Cast. Firma wykorzystuje oprogramowanie w wielu projektach odlewniczych i kontynuuje odkrywanie funkcji, ustawień i narzędzi, które zapewnia Inspire Cast.