Motoryzacja
W motoryzacji analizy MES wykorzystywane są do weryfikacji poszczególnych etapów produkcyjnych, jak i gotowych już pojazdów. Do najczęściej przeprowadzanych symulacji możemy zaliczyć: symulacje zderzeniowe (crash testy), wytrzymałościowe, analizy naprężeń, odkształceń przemieszczeń czy zmęczeniową.
Lotnictwo
Zastosowanie symulacji pozwala na analizę kompozytowych struktur lotniczych, poprawę wydajności systemów mechanicznych czy rozwiązania związane z dynamiką wirnika.
Przemysł morski
Analizy numeryczne pozwalają na dostarczenie niezbędnych informacji na różnych etapach procesu projektowania dla przemysłu morskiego i offshore. Dzięki symulacjom możemy weryfikować zagadnienia związane z konstrukcjami kadłubów, wyposażeniem pokładów i wiele innych, zarówno dla nowych statków, jak i dla ich modernizacji.
Przemysł ciężki
W zależności od gałęzi przemysłu, symulacje pozwalają na kompleksową kontrolę procesu wytwarzania elementów oraz weryfikację poszczególnych parametrów produkcyjnych. Prowadzone analizy pozwalają na minimalizacje kosztów rzeczywistych prób oraz wpływają na szybszy czas uruchomienia produkcji.
Rolnictwo
W rolnictwie, analiza numeryczna pozwala na symulację materiałów sypkich i ziarnistych, testowanie szerokiej gamy materiałów o różnych właściwościach czy przyspieszenie rozwoju maszyny. Symulacja zapewnia inżynierom kluczowy wgląd w to, jak materiały będą oddziaływać z ich sprzętem w różnych warunkach pracy i procesu.
Elektronika
Branża ta jest nieodłączną częścią naszego życia, zarówno pod kątem zawodowym jak i osobistym. Innowacja, czas wprowadzenia produktu na rynek, czy minimalizacja kosztów to najczęściej występujące wyzwania dla tego obszaru. Zastosowanie symulacji pozwala na weryfikację właściwości strukturalnych, termicznych, wibracji czy elektromagnetyzmu.
Biomechanika
Symulacje stosowane w obszarze związanym z mechaniką układów żywych polegają na formułowaniu modeli matematycznych poszczególnych układów biomechanicznych. Dokładne odwzorowanie geometrii ciała oraz wybranych fragmentów pozwala na stworzenie modeli fizycznych, co z kolei umożliwia wyznaczenie rozkładów naprężeń oraz odkształceń w układzie mięśniowo-szkieletowym człowieka.
Budownictwo
Konstrukcje inżynierskie, takie jak budynki, mosty, wysokie budowle czy maszty, ze względu na swoje gabaryty, często wymagają przeprowadzenia analiz numerycznych, które pozwalają na weryfikację rzeczywistego zachowania symulowanych przez nas obiektów. Modelowanie konstrukcji przy pomocy metod numerycznych pozwala na sprawdzenie różnych zagadnień już na początkowych etapach projektowych oraz na identyfikację i rozwiązanie niepożądanych defektów.
Medycyna
Analizy numeryczne znajdują szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach medycyny, do których zaliczyć możemy między innymi stomatologię czy implantologię. W przypadku tej pierwszej, badania MES mogą zostać wykorzystane do przeprowadzania rekonstrukcji koron zębów. W implantologii, symulacje znalazły swoje zastosowanie przy protezach naczyniowych, czyli tak zwanych stentach, stosowanych do zapobiegania zwężania naczyń w przypadku choroby niedokrwiennej serca.